Malta w styczniu – wyjazd do Bugibby

W tym miejscu odnajdziesz informacje na temat pogody i temperatur na Malcie. Dowiesz się, czy warto tam przyjechać w styczniu. Przeczytasz, gdzie byliśmy i ile wydaliśmy.

Termin: 14 – 18 stycznia 2018 r.
Miejsce pobytu: Bugibba, Malta

Malta w styczniu

W pewien listopadowy wieczór, jak zwykle zaglądałem na portal Esky.pl, aby sprawdzić ceny na połączenie lotnicze. Jestem jeszcze początkowym podróżnikiem, więc ciągnie mnie na południe, ale to podobno przechodzi.

Przeglądając ceny, ku mojej radości zauważyłem cenę 78 zł, za lot na Maltę w dwie strony na 4 dni. Bez namysłu wszedłem na stronę Ryanair, gdzie suma była taka sama. Zapytałem moją żonę — “jedziesz?” – “Tak, jadę” – odpowiedziała. Zaraz po tym zadzwoniłem do taty, czy zgodzi się popilnować nasze dzieci. Mamy syna 9-letniego i 15-letnią córkę. Zgodził się, więc szybko zakupiłem bilety. Byłem bardzo szczęśliwy.

Jedyną niewiadomą było, czy trafimy na pogodę. Historia pogody na Malcie w styczniu na portalu wundeground, nie napajała optymizmem. W styczniu 2017 roku pogoda była zmienna i bardzo często padało. Zresztą pod tym linkiem, możecie się z nią zapoznać.

Co więcej, w najzimniejszy dzień było zaledwie 10 stopni Celsjusza, padał deszcz i wiał lodowaty wiatr! Przyznacie, że taka aura nie sprzyja spacerom, a już na pewno nie sprawia wrażenia, że jesteśmy daleko na południe od Polski.

Jakie temperatury na Malcie w styczniu?

Na szczęście, bardzo aktywny Atlantyk w 2018 roku wynagrodził nam wybór tego małego, wyspiarskiego kraju. Od 14 do 18 stycznia, mieliśmy piękną pogodę z małym zastrzeżeniem. 15 i 16 stycznia wiał bardzo silny zachodni wiatr. Nie czuliśmy, że jest on lodowaty, lecz skutecznie zniechęcał do spacerów nad samym morzem. Choć z drugiej strony, widok wysokich fal, które impetem uderzały o skalisty brzeg, to niezapomniane doświadczenie.

Zapytacie, jaką mieliśmy temperaturę na Malcie? Odpowiem krótko: to zależy, gdzie byliśmy. Gdy szliśmy promenadą w Bugibbie, przy samym morzu, wietrzysko skutecznie obniżało temperaturę. Nie odczuwaliśmy “zimna”, lecz nie były to komfortowe warunki. Wystarczyło jednak schronić się za budynkami, wiatr już nie hulał i robiło się nam całkiem ciepło! Najcieplej było w miejscach, które skutecznie chroniły przed zachodnim wiatrem.

Niedaleko Bugibby są wzgórza, z których jest piękny widok. W miejscu, gdzie nie docierało wietrzysko, a było to np. koło stacji benzynowej, w środku stycznia było…21 stopni Celsjusza, a więc lato!

Jak się ubrać na Maltę w styczniu?

Jak już wiesz, może być od 10 do nawet 20 stopni. Taka rozpiętość temperatur wymaga różnych ubrań. Oczywiście, najprościej wziąć wiosenną kurtkę z kapturem, a pod nią coś cieplejszego. Taki zestaw wystarczy. Warto też wziąć ocieplaną czapkę. Szczególnie pomocna będzie nas samym morzem. Jeśli trafisz na bezwietrzną aurę, czapka będzie ci zbędna.

Jakie ubranie w styczniu na Malcie?

Żona zdecydowanie lepiej czuła się z cieńką kurtką. Mi czasem było za gorąco.

Pamiętaj jednak, że o tej porze roku, noce są chłodne. Maltańczycy nie mają tak jak my w wielu miastach centralnego ogrzewania i dogrzewają się piecykami. Zanim wybierzesz hotel, koniecznie sprawdź, czy oferują bezpłatnie ogrzewanie, inaczej zmarzniesz!

Co robić na Malcie w styczniu?

Zwiedzać! Chodzić uliczkami miasteczek i cieszyć się wiosennym klimatem. W styczniu na Malcie jest bardzo zielono. Roślinność jest w rozkwicie, a wszystko wydaje się takie intensywne i piękne. Jeśli miałbym porównać klimat na Malcie zimą, to porównałbym go do naszego początku maja. Trawa, kwiaty — wszystko kwitnie. Ptaki codziennie budzą cię swoim odgłosami, ach zachwycać się można wszystkim. Styczniowa Malta jest taka jak nasz słoneczny maj. Będziesz zachwycony!

wiosna w styczniu na malcie

Wiosna w pełni.

Ile wydaliśmy zimą na Malcie?

Mogę się tobie wydać dziwny, ale mam fioła na punkcie minimalizmu i oszczędzania. Stąd wyznaje zasadę, że latam tylko, gdy jest okazja cenowa. Tak samo było z Maltą. Sama cena lotów 88 zł/os. to jeszcze nie wszystko. Zimą na Malcie znajdziesz i zarezerwujesz tani hotel, czy prywatny apartament za kilkadziesiąt złotych za dobę. Udało mi się zarezerwować za pośrednictwem serwisu Amoma.com pokój dwuosobowy w mieście Bugibba, na 3 noce w wysokości 172 zł! Na miejscu nie było żadnych niespodzianek. Malvina Hotel w centrum miasteczka spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Jedyny minusem był to, że mieliśmy za wysoko gniazdka elektryczne.

Czy warto jechać zimą na Maltę?

Jeśli smuci cię depresyjna pogoda w Polsce i szukać słońca — to Malta będzie dla ciebie świetnym rozwiązaniem. Nie wiem, czy wiesz, ale stolica Valetta należy do miast, gdzie statycznie najwięcej razy w ciągu roku świeci słońce! Dla nas 3 dni pełne słońca, były jak lekarstwo na kolejne szare, polskie dni. Dodatkowo, nigdzie nie natrafiliśmy na kolejki do atrakcji, a autobusy nie były przepełnione. W Mdinie byliśmy prawie sami i mogliśmy podziwiać w spokoju to miasto.

mdina - styczen

W Mdinie mogliśmy dosłownie policzyć turystów.

Oczywiście, zapomnij o kąpieli w morzu. Temperatura około 16 stopni może nie jest niska, ale pamiętaj, że nieprzyjemne wrażenie potęguje częsty wiatr. Niemniej, jeśli marzyłeś o plażowaniu, to szybciej złapiesz przeziębienie niż opaleniznę.

To na tyle, jeśli chodzi o pogodę na Malcie. Jeśli macie jakieś pytania albo własne doświadczenia, to dzielcie się nimi w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.